Hyppää sisältöön

Åland United varmisti pronssimitalit itselleen – TPS ja PKKU tasapisteistä viimeiseen otteluun

11.10.2025

Lauantaina pelattiin otteluita jokaisessa sarjassa. Åland United voitti kotonaan PK-35 Vantaan ja sinetöi pronssitaistelun.

Wiklöf Holding Arenalla tilanne oli selvä ennen ottelua. Mikäli Åland United voittaisi PK-35 Vantaan kotiyleisönsä edessä, se varmistaisi samalla pronssisijan.

Kotijoukkue tuli otteluun myös sillä mentaliteetilla, että pronssitaisto päättyy Ahvenanmaan syysiltaan. Åland Unitedin hallinnasta huolimatta PK-35 Vantaan puolustus ja maalivahti Irea Virtanen Espejo pitivät pitkään pelin maalittomana.

39. minuutilla kotijoukkue sai helpottavan avausmaalin ja todella upeaan tapaan. Puolustaja Kacey Smekrud pamautti hurjan kaukolaukauksen, joka painui vastustamattomasti takakulmaan.

Lähes heti perään Tilda Råtts tuplasi Ålandin johdon ennen taukovihellystä.

Ottelun 74. minuutilla nähtiin lopullinen ratkaisu, kun Råtts haastoi vantaalaisten puolustuksen juoksemalla, pääsi irti ja sijoitti pallon tyylillä takakulmaan. Osuma oli ahvenanmaalaisten kärkipelaajalle jo kauden 16.

Karoliina Autio kavensi vielä aivan viimeisillä sekunneilla maalin edustalta, mutta lopputulos 3-1 riitti Åland Unitedille varmistamaan pronssisijan ennen viimeistä kierrosta.

HPS hoiti lauantaina oman osuutensa pronssitaistelussa ja haki pisteet Vaasasta. Avausosuma syntyi 20. minuutilla, kun kotijoukkueen huolimaton syöttely kostautui. Eevi Paakkari sai tekopaikan kuin tarjottimella ja sijoitti helsinkiläiset edelle.

Vieraat onnistuivat vielä ennen taukoa toistamiseen. Kulmapotkun jälkeen pallo jäi pomppimaan VIFK:n rangaistusalueelle. Lopulta vaasalaisten puolustus purki pallon suoraan päin Sonja Hillbergiä, jonka kautta pallo kimmahti maaliin asti.

Kuva: Niko Nakari

Enempää osumia ei Lemonsoft Stadionilla nähty. Ottelu oli tasainen ja VIFK janosi maaleja loppuun asti, mutta ei maalinteossa lauantaina onnistunut. HPS otti pisteet matkaansa, mutta ei saanut kaipaamaansa apua PK-35 Vantaalta. HPS tulee sijoittumaan sarjassa siis neljänneksi, PK-35 Vantaa viidenneksi ja VIFK kuudenneksi.

Näin ollen kaikki sijat Mestaruussarjassa ovat jo selvillä. HJK on Suomen mestari, hopealle yltää KuPS ja pronssimitalit korjasi talteen Åland United.

Liigakarsintasarjassa pääsarjapaikkojen kohtalo ratkesi jo päivällä. Ilves voitti HJK Akatemian 4-1 Bolt Arenalla, ja varmisti nousun Briotech Kansalliseen Liigaan. PK-35 oli puolestaan jo aiemmin varmistanut sarjapaikkansa.

Kotkassa Arto Tolsa Areenalla ei siis nousutaistelun osalta panosta enää ollut, mutta FC KTP ja EBK taistelivat voitosta ja sijoituksista kovalla asenteella läpi kamppailun.

Espoolaisvieraat saivat ihanteellisen startin lauantain otteluun. Sanni Issakainen osui ensimmäisten kahdeksan minuutin aikana kahdesti.

Kotkalaiset eivät surkeasta alustaan lannistuneet. Nanna Savolainen puski Emilia Laihon lähettämän keskityksen sisään 10. minuutilla ja KTP nousi maalin päähän.

EBK vaikutti etenevän tauolle silti kahden maalin etumatkalta. Vieraat siirtyivät 3-1-johtoon KTP:n omalla maalilla, kun kellossa oli 40 minuuttia.

Jasmin Leppioja toi rangaistuspotkusta kotkalaiset kuitenkin vielä lisäajalla uudelleen maalin päähän.

Toisella nelivitosella nähtiin kummaltakin joukkueelta joitain hyviä maalipaikkoja. KTP jahtasi tasoitusta aggressiivisesti ja samalla se avasi vastaiskumahdollisuuksia espoolaisille.

Kotkalainen kotiyleisö ei toisella jaksolla saanut enää juhlanaiheita. Sen sijaan Kerttu Kiviniemi iski lopullisen ratkaisun 90. minuutilla. Lopputulos 2-4.

Kuva: Mikko Mäkelä

Iltaottelussa sarjapaikkansa jo varmistanut PK-35 sai vieraakseen Oulunkylään Jyväskylän Pallokerhon. Vierasjoukkueen kohtalona on pudota sarjaporrasta alemmas, mutta lauantain otteluun vieraat tulivat todella terävästi.

Noin puolen tunnin kohdalla Nelli Husu astui toden teolla kuvaan vasemmalla laidallaan. Ensin hän petasi mahtavalla syötöllä paikan takatolpalle Olivia Salliselle, joka siirsi JyPKin johtoon. Minuuttia myöhemmin Husu murtautui vasemmalta sisälle rangaistusalueelle ja löysi takaviistosta Iiris Miharin. Tämä laukoi voimalla pallon maalin kattoon.

Avausjaksolla PK-35 oli varsin aseeton ja ajoittain suurissakin ongelmissa, mutta toiselle nelivitoselle tuli aivan toinen joukkue.

Hertta Laurinkoski kavensi välittömästi toisen puoliajan alkuun komealla kaukolaukauksella.

63. minuutilla kentälle juossut Lacee Bethea puski vain seitsemän minuutin kentällä olemisen jälkeen takatolpalta pelin tasoihin. Shiori Kato antoi maaliin upean keskityksen.

Vajaat kymmenen minuuttia myöhemmin Minami Oin sivuvapaapotku löysi taka-alueelta Linda Räisäsen, joka puski pallon verkkoon.

Hurjan kirin kruunasi Jamie Rita, joka nosti kolmea minuuttia myöhemmin PK-35:n jo 4-2-johtoon. Samoihin lukemiin kamppailu Mustapekka Areenalla myös päättyi.

Kuva: Jyri Sulander

Kansallisen Ykkösen karsintasarjassa suurin huomio kohdistuu PKKU:n ja TPS:n väliseen taisteluun. Kumpi joutuu karsimaan?

Turun Palloseura hoiti oman osuutensa perjantaina kukistamalla kotonaan FC Lahden.

Lauantaina PKKU sai vieraakseen Rovaniemen Palloseuran. Vierasjoukkueen osalta on jo selvää, että joukkue pelaa ensi kaudella Naisten Kakkosessa. Rovaniemeläiset ovat kuitenkin viimeisillä kierroksilla esiintyneet vahvasti ja sama trendi jatkui Järvenpäässä.

Pitkään maalittomana edennyt ottelu näki avausmaalinsa ajassa 84. minuuttia. Osuman iski Kia Voutilainen. RoPS onnistui lisäajalla vielä toistamiseen. Tällä kertaa asialla oli Isabella Moilanen.

Ottelu päättyi lukemiin 0-2, mikä tarkoittaa sitä, että PKKU ja TPS lähtevät viimeiselle kierrokselle tasapisteissä. PKKU kohtaa FC Hongan vieraskentällä ja TPS matkustaa RoPSin vieraaksi.

Lauantain toisessa ottelussa ONS nappasi peräti viidennen peräkkäisen voittonsa. Tällä kertaa kaatui sarjaa johtava FC Honka.

Castrenin kentällä avausosumasta vastasi kuitenkin espoolaisten Milla Punsar. Hän vei Hongan johtoon jo 7. minuutilla.

Toisella jaksolla ONS aloitti nousunsa. Reilun tunnin kohdalla Ilona Kilpeläinen tasoitti pelin, ja kymmenisen minuuttia myöhemmin Elise Päiväläinen viimeisteli voittomaalin. Lopputulos 2-1.

Kuva: Jyri Sulander

Artikkelikuva: Sascha Zachhuber

Search