Hyppää sisältöön

HJK pelaa Kansallisen Cupin finaalissa 2026

11.03.2026

Keskiviikkona ratkaistiin Kansallisen Cupin toinen finalisti. KuPS oli oman paikkansa jo varmistanut.

HJK ja HPS kohtasivat keskiviikkona 11. maaliskuuta Bolt Arenalla. Kansallisen Cupin välierävaiheen avausottelun vei nimiinsä HJK lukemin 2-0.

Kotikentällään HJK oli todella vahva. Joukkue eteni tauolle 3-0-johtoasemassa. Sofia Jahnukainen vei hallitsevan mestarin johtoon jo neljännellä minuutilla. Vajaata varttia myöhemmin Nora Heroum tuplasi johdon ja vielä ennen taukoa Jahnukainen osui toistamiseen.

Lopullinen niitti kamppailulle nähtiin heti toisen nelivitosen alkuun, kun myös Heroum kirjautti itsensä toisenkin kerran maalintekijöiden joukkoon.

HJK voitti ottelun 4-0 ja samalla otteluparin 6-0. Näin Kansallisen Cupin finaalissa nähdään viime kauden toisinto, kun HJK ja KuPS iskevät yhteen.

Finaali on HJK:n kotiottelu ja tarkemmat tiedot finaalin ajankohdasta ilmoitetaan myöhemmin.

Kuva: Pasi Aalto

Search