JyPK – Ilves -ottelun lopputulokseen myös muutos

Jyväskylässä 30. elokuuta pelatun Liigakarsintasarjan ottelun, JyPK – Ilves, lopputulos muutetaan vierasjoukkueen 3–0-voitoksi. JyPK peluutti ottelussa pelioikeudetonta pelaajaa.
Jo aiemmin uutisoitiin JyPK:n ja EBK:n välisen 6.9. pelatun ottelun lopputuloksen muuttamisesta EBK:n hyväksi samasta syystä. Aiemmin uutisoidun lisäksi nyt siis myös 30. elokuuta Jyväskylässä pelatun JyPK-Ilves-ottelun lopputulos muutetaan, koska JyPK:n kokoonpanossa oli myös tässä ottelussa pelioikeudeton pelaaja.
Tulos muutetaan Ilveksen hyväksi 3–0. Tamperelaisjoukkue voitti ottelun alun perin 1–0, joten muutos ei vaikuta pistetilanteeseen.
Asia on alun perin tullut Palloliiton tietoon pelaajarekisteröintien tarkistusten yhteydessä 11.9.2025. Vaikka vastalausetta ei ole asiasta tehty, kilpailumääräysten kohdan 39 mukaisesti Palloliitolla on velvollisuus valvoa sääntöjen noudattamista ja ryhtyä tarvittaessa toimenpiteisiin. Valvontavelvollisuus tarkoittaa, että myös ilman vastalausetta kilpailunjärjestäjän on puututtava havaitsemiinsa rikkomuksiin ja sovellettava määräyksiä yhdenvertaisesti kaikkiin seuroihin, jotta integriteetti säilyy.
Urheilun oikeusturvalautakunnan linjauksen mukaan otteluiden tulos voidaan muuttaa, jos ottelu on pelattu takautuvasti 14 vuorokauden sisällä siitä, kun liitto on saanut asian tietoonsa.
Palloliitto pahoittelee aiemman päätöksen puutteellisuutta, jota nyt täydennettiin JyPK:n toisenkin ottelun lopputuloksen muutoksella.