Liigakarsintasarja: PK-35 ja JyPK hakivat pisteet vieraskentiltä

Liigakarsintasarjassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Espoossa EBK sai vieraakseen Jyväskylän Pallokerhon ja Bolt Arenalla kamppailtiin paikallispelin hengessä HJK Akatemian sekä PK-35:n välillä.
Keski-Espoossa jyväskyläläiset saivat ihanteellisen startin otteluun. Niiki Juttula täräytti upean vasemman jalan laukauksen reilusta parista kymmenestä metristä, joka ei jättänyt EBK-vahti Jenna Rantaselle mahdollisuuksia.
JyPKin komea johtomaali syntyi jo kolmannella minuutilla.
Muuten avausjakso kulki kotijoukkueen hallinnassa. 24. minuutilla EBK:n tasoitus oli enemmän kuin lähellä. Pihla Martin pääsi erinomaiseen maalipaikkaan, mutta huikeita liigakarsintoja pelaava Nanna Leivonen venytti jälleen yhden huippupelastuksen tililleen.
Reilut kymmenen minuuttia myöhemmin Sofia Velez ohitti tulisella vedollaan jo Leivosen, mutta pallo kimposi ylärimasta maaliviivalle, josta JyPK-puolustus purki pallon väljemmille vesille.
Toisen nelivitosen alkuun Leivonen torjui jälleen Martinin maaliaikeet. Tällä kertaa espoolaisten hyökkääjä kokeili hieman kauempaa, mutta JyPK-maalivahti sai näppinsä väliin ja pallon yläriman oikealle puolelle jyväskyläläisittäin.
57. minuutilla ottelua hallinnut kotijoukkue sai lisää kylmää vettä niskaansa. Juttulan hieno kulmapotku tavoitti Lotta Puolakan rangaistusalueelta, joka puski pallon vasempaan alakulmaan.
Käytännössä heti perään Velez pelattiin nokikkain Leivosen kanssa. Jälleen kerran vieraiden maalivahti pelasti joukkueensa upealla torjunnalla.
EBK alkoi hiljalleen nostamaan riskitasojaan, kun eroa oli kahden maalin verran. Samalla se avasi mahdollisuuksia myös JyPK:lle vastaiskuihin.
Anike Wusu pääsikin läpiajoon, kun ottelua oli reilut parikymmentä minuuttia jäljellä. Tällä kertaa maalivahtiosaamistaan esitteli Rantanen ja piti EBK:n pelissä mukana.
Viitisen minuuttia myöhemmin Wusu sai toisen paikkansa. Nyt vasemman jalan kuti ohitti jo Rantasen, mutta jysähti ylärimaan.
86. minuutilla läpiajoon pyyhälsi Anida Halttunen. EBK oli nostanut käytännössä koko joukkueensa ylös ja Halttunen karkasi jo keskialueelta asti. Hän pääsi pallon kanssa loistavaan vetosektoriin, mutta Rantanen torjui tämänkin tilanteen hienosti.
Sanni Issakainen lopulta rikkoi Leivosen nollapelin neljännellä lisäaikaminuutilla. Hän pääsi täysin vapaasti aivan maalin edestä viimeistelemään espoolaisten kavennuksen.
Peli kuitenkin päättyi käytännössä välittömästi perään ja JyPK taisteli tärkeät kolme pistettä Espoosta.

Kuva: Mikko Kalavainen
Lauantain toisessa ottelussa PK-35 tuli todella hurjalla intensiteetillä avausjaksolle ja HJK Akatemia oli alusta asti ongelmissa.
Ensimmäinen todellinen maalipaikka siunaantui Minea Grönbergille, joka karkasi pystypallosta läpi. Helmi Vihervuori kotijoukkueen maalille veti kuitenkin pidemmän korren.
Sitten alkoi Steffi Hassisen show. Edelliskierroksella kahdesti EBK:ta vastaan osunut hyökkääjä jatkoi siitä, mihin viikko sitten jäi.
15. minuutilla Hassinen sai pallon rangaistusalueen kulmaan. Muutama askel eteenpäin ja tarkka veto taka-alakulmaan.
Viitisen minuuttia myöhemmin Hassinen sai pallon suunnilleen samoille jalansijoille. Tällä kertaa hän leikkasi keskustaan, harhautti puolustajan ja ampui vasemmalla jalallaan etukulmaan.
Avausjakso oli selvästi PK-35:n. HJK Akatemia sai muutamia puolittaisia tilanteita, joista vaarallisin oli Aada Mandelinin laukaus rangaistusalueen oikealta laidalta. Chana Hausen PK-maalill ei joutunut kuitenkaan varsinaisesti töihin.
Toiselle nelivitoselle tuli pirteämpi HJK Akatemia ja vastavuoroisesti PK-35 ei ollut aivan yhtä vahvalla jalalla sekä asenteella varsinkaan jakson avauspuolikkaalla.
Kotijoukkue sai hakemansa kavennuksen suhteellisen ajoissa. Vaihdosta kentälle tullut Olivia Reis pääsi itse keskityksellä aloittamansa tilanteen jatkopallosta nostamaan pallon tyylikkäästi takakulmaan. Tässä kohtaa peliä oli takana 64 minuuttia.
Hetkeä myöhemmin Mandelin petasi hienon paikan Isabella Ylätalolle rangaistuspilkun tuntumaan. Etukulmaa kohden menneen vedon eteen ehti kuitenkin PK-puolustus.
HJK Akatemian maali ja pirteä vaihe osittain herätti myös uudelleen PK-35:n. Vieraatkin alkoivat saamaan taas uhkaa HJK:n maalille. Hassinen oli 74. minuutilla lähellä hattutemppua. Etukulmaan tulleen vedon Vihervuori torjui kuitenkin kulmapotkuksi.
Vielä tästä kulmapotkusta ei maalia syntynyt, mutta 78. minuutilla Suvi Kärkkäisen lähettämä kulmapotku alusti PK-35:n kolmannen osuman.
Shiori Kato pääsi puskemaan. Vihervuori torjui vielä tämän, mutta pallo jäi kuin tarjottimelle Iida Laineen eteen. Hän siirsi vieraat takaisin kahden maalin johtoon.
Ensimmäisen lisäaikaminuutin alkusekunteina HJK Akatemia sai vielä mahdollisuuden elätellä toiveitaan. Kato rikkoi Reisiä boksissa ja palloa osoitettiin pilkulle.
Minttu Pettinen ampui rangaistuspotkun kuitenkin voimalla tolppaan. Jatkotilanteesta paikan sai myös Mandelin, joka pääsi keskityksestä yrittämään takatolpalta, mutta ei osunut kunnolla palloon.
Enempää maaleja ei Bolt Arenalla nähty ja PK-35 otti toisen peräkkäisen voittonsa lukemin 1-3.
Kuva: Pasi Aalto