Minea Lassas – ”Viimeiset vuodet mun pelaaminen on ollut parasta”
Lassaksen matkan varrelle on mahtunut tavoitteellista juniorivuosien tekemistä, opiskelua, ensimmäinen ammattilaiskausi Ruotsissa ja paluu Suomeen. Ennen kaikkea se on kuitenkin tarina oman polun löytämisestä ja siitä, ettei kaikkea tarvitse tehdä heti. Juttu on osa Esikuvat-sarjaa, jossa nostetaan esille naisten jalkapalloa eri rooleissa rakentavia ihmisiä ja heidän tarinoitaan.
Lapsuudesta asti jalkapallon parissa elänyt HJK:n keskikenttäpelaaja Minea Lassas, 27, on pelannut ulkomailla, palannut Suomeen ja rakentanut elämäänsä jalkapallon ympärille. Nyt hän kokee pelaavansa uransa parasta jalkapalloa.
– Ihan pienestä asti olen sanonut, että haluan olla jalkapalloammattilainen, ilman, että varmaan edes ymmärsin, mitä se tarkoittaa tai olisiko se edes mahdollista.
Porvoosta Helsinkiin
Lassaksen pelaajapolun yksi ensimmäisistä merkittävistä hetkistä oli muutto Porvoosta Helsinkiin. Hän siirtyi PK-35:n B-tyttöihin, jossa harjoitteluympäristö ja arjen vaatimustaso antoivat vauhtia kehitykselle.
– Silloin sain treenata hyvässä ympäristössä paljon. Kehityin valtavasti ja nautin pelaamisesta.
– Se oli semmoinen eka tavallaan askel siihen tavoitteellisempaan pelaamiseen, sillä kaikki muu on tullut sen mukana, kuten urheilukoulu ja nuorten maajoukkueet.
Lassas pelasi ensimmäiset liigakautensa HJK:ssa kausina 2017–2018. Sen jälkeen hän edusti PK-35:tä viiden kauden ajan, jonka jälkeen tie vei Ruotsin pääsarjaan KIF Örebrohon. Ruotsissa vietetyn vuoden jälkeen Lassas päätti palata HJK:hon jälleen kaudelle 2025.
Lassas on voittanut HJK:ssa pelatessaan kaksi kertaa Suomen Cupin sekä kerran Suomen mestaruuden.
Ruotsissa syntyi uusi usko omaan tekemiseen
Siirtyminen Ruotsin Damallsvenskaniin oli Lassakselle toinen niin sanottu uran käännekohdista, ja monella tapaa merkityksellinen askel.
Ruotsissa Lassas sai ensimmäistä kertaa maistaa arkea, jossa jalkapallo oli käytännössä ainoa työ. Ensimmäinen ammattilaisvuosi oli opettavainen kokemus niin kentällä kuin sen ulkopuolella.
– Jalkapallollisesti sain ihan uusia ärsykkeitä taktisesti ja myös semmoista itseluottamusta, kun huomasin, että pärjään tällä tasolla.
– Sain myös keskittyä pelkästään pelaamiseen, sillä Suomessa olen aina opiskellut ja pelannut tai ollut töissä ja pelannut.
”Keskikentän moottori” nauttii vastuusta
Kentällä Lassas tunnetaan pelaajana, joka tekee töitä joukkueen eteen. Hän kuvailee itseään juoksuvoimaiseksi keskikenttäpelaajaksi, joka haluaa osallistua peliin aktiivisesti molempiin suuntiin.
– Olen juoksuvoimainen. Tykkään hakea riistoja ja taklauksia ja tietenkin edistää meidän pelaamista.
Työmäärä ei kuitenkaan rajoitu kentälle. Lassas on saanut useissa joukkueissa myös kapteenin vastuun, jonka hän kokee ennen kaikkea kunniatehtävänä.
– Kapteenina oleminen on kyllä superiso kunnia.
– Kivaa semmoista ekstravastuuta ja varsinkin siinä kapteenistossa oleminen, että yhdessä pääsee fiksujen, hyvien tyyppien kanssa pohtimaan asioita.
Lassakselle kapteenius tarkoittaa ennen kaikkea sitä, että joukkueessa olisi helppo puhua asioista, ja häntä olisi helppo lähestyä eri tilanteissa. Myös kentällä hän haluaa näyttää esimerkkiä omalla tekemisellään.
“Täällä on paljon ammattimaisempaa”
Kaudella 2024 KIF Örebron kausi päättyi putoamiseen, ja Lassas alkoi pohtimaan seuraavaa askeltaan.
Lopulta vaakakupissa painoivat myös jalkapallon ulkopuoliset asiat. Perhe, läheiset ja opinnot olivat Suomessa.
– Tiesin, että jos haluan Suomeen, niin sitten haluan mieluiten tulla HJK:hon.
– Olin tosi innoissani, kun se onnistui.
Paluu on osoittautunut onnistuneeksi ratkaisuksi myös arjen näkökulmasta. Lassas kertoo yllättyneensä siitä, kuinka ammattimaiset olosuhteet HJK:ssa ovat.
– En mä olisi pystynyt kuvittelemaan, että täällä on tavallaan näin hyvin asiat.
Ruotsin ja Suomen pääsarjojen välillä Lassas näkee sekä eroja että yhtäläisyyksiä. KIF Örebro oli sarjan häntäpään joukkue, mutta pelaajat työskentelivät kuitenkin ammattilaisina.
Ruotsin kärkijoukkueiden taso puolestaan avasi uuden näkökulman.
– Jos seuraa ihan top-joukkueita, niin se on eri tasoa Suomeen verrattuna. Ne pelit olivat superkovia ja opin tosi paljon uutta futiksesta.
Samalla Ruotsissa vietetty vuosi vahvisti uskoa siihen, että Suomessa rakennetaan myös korkeatasoista toimintaa.
– Jos taas vertaa sitä arkeen, mitä mulla oli siellä, tähän HJK-arkeen, niin sanoisin, että monella tapaa täällä on paljon ammattimaisempaa ja isompaa.
– Siellä mä olin osana pientä seuraa ja täällä mä olen osa isoa seuraa. Täällä olosuhteet ovat paremmat kuin mitä mulla oli siellä.
Kansallinen liiga ottanut isoja askelia
Lassaksella on perspektiiviä myös siihen, miten naisten pääsarjan toimintaympäristö on muuttunut hänen uransa aikana.
Hän näkee erityisesti yksittäisissä seuroissa tapahtuneen suuren kehityksen.
– Tavallaan yksittäisissä seuroissa Kansallisessa Liigassa on otettu tosi isoja askelia.
Erityisesti paluu HJK:hon on tarjonnut vertailukohdan vuosien takaa.
– Siitä on tosi pitkä aika, kun olin edellisen kerran HJK:ssa, mutta jos sitä vertaa tähän päivään, niin se on iso muutos.
Lassas näkee kehityksessä myös laajemman merkityksen. Kun yksittäiset seurat pystyvät panostamaan enemmän naisten jalkapalloon, voivat ne samalla näyttää suuntaa muille.
– Uskon, että myös se muutos, mitä HJK:ssa on tapahtunut, on semmoista suunnannäyttämistä myös muille.
– Toivottavasti asioita alkaa tapahtumaan muuallakin.
Pelaajan näkökulmasta kaikkea pelin kehitystä ei kuitenkaan aina huomaa hetkessä.
– Kun itse on osana sitä peliä, niin ei sitä ehkä niin tavallaan siinä hetkessä ymmärrä tai reflektoi. Itse kehittyy samalla, kun peli kehittyy.
“Kaikkea ei tarvitse tehdä heti”
Lassas ei nimeä yhtä tiettyä esikuvaa, jonka esimerkkiä hän olisi aktiivisesti seurannut. Lapsuudessa lähin esimerkki löytyi kuitenkin omasta perheestä.
– Mun isoveljeä on ollut helppo tavallaan seurata, varsinkin pienenä tai nuorena.
– Tein samoja juttuja, samoja treenejä sen kanssa ja katsoin, että aa, hän tekee noin – mäkin voisin.
Nyt Lassas haluaa itse olla esimerkkinä ennen kaikkea siitä, ettei omaa polkua tarvitse kulkea kiireellä.
– Kaikkea ei tarvitse tehdä heti. Jos haluaa joskus käydä esimerkiksi ulkomailla, niin sen ei tarvitse tapahtua heti.
– Sitä omaa polkua voi hakea vähän pidempään.
Ajatus kuvastaa Lassaksen omaa uraa.
– Enhän mä ole mikään nuori talentti tässä seurassa, mutta kuitenkin musta tuntuu, että viimeiset vuodet mun pelaaminen on ollut tietyllä tapaa parasta, mitä se on ikinä ollut.
Ja jos jotain hän haluaa omalla esimerkillään välittää katsomoon, muille pelaajille ja joukkuekavereille, niin se on peli-ilo.
Seuraavat askeleet
Lassas ei vielä tiedä tarkasti, millaiseksi oma tulevaisuus jalkapallon parissa muodostuu. Pelaamista hän haluaa kuitenkin jatkaa korkealla tasolla.
– Olen ollut aika pitkään sellainen vuosi kerrallaan ihminen ja pelaaja, mutta kyllä mä vielä haluan pelata korkealla tasolla.
Varmaksi hän osaa sanoa, että lääketieteenopinnot tulevat keväällä päätökseen ja tietynlainen oman paikan rakentaminen jalkapallon ympärillä myös jatkuu.
Lassas on selostanut esimerkiksi maajoukkuepelejä ruotsiksi, mikä avasi uudenlaisen näkökulmaa lajin parissa.
– Se on ollut ihan superhauskaa. Tuli yllättäen tommoinen mahdollisuus.
Selostaminen on tuonut uudenlaista kiinnostusta ja syventänyt suhdetta lajiin.
– Se on tuonut sellaisen nörttiyden minussa esiiin, Lassas naurahtaa.
