Hyppää sisältöön
VIFK

VIFK

VIFK - HPS
11.10.
0 - 2
Lemonsoft Stadion,
Vaasa
Yleisöä: 124
HPS

HPS

Ennakot

Kuva: Alla Synytska

Inför matchen: VIFK – HPS 11.10.2025 kl. 16.00

Den sista hemmamatchen i Briotech Nationella Ligan Mästarrunda spelas på lördagen 11.10 på Lemonsoft Stadion, när VIFK möter tabellfyran HPS i säsongens sista hemmamatch.

VIFK vill avsluta säsongen starkt inför hemmapubliken

I Mästarrundan har VIFK haft tuffa motstånd, men laget har visat kämpaglöd och stark laganda även i svåra stunder. Nu är målet att avsluta säsongen positivt och ge hemmapubliken en seger i säsongens sista hemmamatch.

”Målet är att avsluta hemmamatcherna denna säsong på ett hedersamt sätt.”
– kommenterar huvudtränare Tomi Kärkkäinen.

Säsongens höjdpunkt – kom och stötta laget!

Säsongens sista hemmamatch är ett bra tillfälle att ännu en gång njuta av fotboll på Lemonsoft Stadion och tacka laget för den gångna säsongen.

Kom och heja fram VIFK:s damer till seger och avsluta fotbollssäsongen tillsammans med laget!

Biljetter endast 5 € / st!
Köp biljetter på förhand: www.vifk.fi/osta-liput eller i stadionkassan.


Kuva: Niko Nakari

Ennakko: Kauden viimeinen vieraspeli Vaasassa

Briotech Kansallinen Liiga: VIFK – HPS. La 11.10. klo 16.00. 

Otteluennakon tarjoaa Vuokatin Aateli

HPS matkaa lauantaina 11.10. Vaasaan kauden viimeiseen vieraspeliin, jossa vastaan asettuu VIFK. 

HPS on kohdannut VIFK:n kolmesti tällä kaudella. Toukokuun alussa Vaasassa HPS sai pelata yli 80 minuuttia ylivoimalla, kun kotijoukkue VIFK joutui vajaalle jo 8. peliminuutilla punaisen kortin myötä. HPS käytti ylivoiman tehokkaasti hyväkseen ja nappasi mukaansa tyylikkään 1–7-vierasvoiton. Heinäkuussa Pakila Roadilla HPS nappasi tyylipuhtaan 5–0-kotivoitolla Ria Karjalaisen hattutempun turvin. Myös Mestaruussarjassa HPS otti 5–0-kotivoiton, kun maalintekijöitä oli peräti viisi eri pelaajaa.

HPS:n pronssihaaveet ottivat viime viikolla osumaa, kun joukkue hävisi Maarianhaminassa Åland Unitedille lukemin 6–2. Taistelu mitalista ei ole kuitenkaan ohi, vaikka se ei ole enää  täysin omissa käsissä. Jotta pronssimitalista pelattaisiin toden teolla vielä kauden päätösottelussa Pakilassa 18.10., HPS:n on voitettava lauantaina VIFK ja Åland Unitedin puolestaan hävittävä tai pelattava tasan oma ottelunsa PK-35 Vantaata vastaan.

Vastustaja

Sarjanousija VIFK aloitti kautensa vahvasti ja esitti pirteitä otteita runkosarjassa. Mestaruussarjassa liigan kärkijoukkueet ovat kuitenkin näyttäneet, kuinka haastavaa nousijajoukkueen on säilyttää taso läpi kauden sarjan kovinta kärkeä vastaan.

Kahdeksassa Mestaruussarjan ottelussa vaasalaiset ovat jääneet ilman pisteitä ja onnistuneet tekemään vain yhden maalin, kun taas omiin on mennyt peräti 32 osumaa.

Joukkueen edelliset pisteet ovat 2–2-tasapelistä PK-35:tä vastaan heinäkuun lopulta, ja edellinen voitto löytyy viidentoista ottelun takaa kesäkuulta. VIFK haluaa kuitenkin varmasti todistaa kyvykkyyttään kauden viimeisessä kotiottelussa.

Poissaoloraportti

Tiistain ottelusta sivussa ovat Henni RinkinenAnna Kerko, Jutta AngeriaOlivia Kåhre ja Julia Haikonen. Lisäksi Anna-Stina Simonen on yhden ottelun pelikiellossa varoitustilin täyttymisen vuoksi.

Kommentit

Päävalmentaja Antti Ruonala: “Toivottavasti saadaan parempi peli ja tulos kuin edellisestä pelistä. Mitali ei ole enää omissa käsissä, mutta mahdollisuudet elää, jos PK-35 Vantaa auttaa meitä. Hoidetaan oma peli ja katsotaan, mikä on tilanne vikaan peliin.”

Näin seuraat livenä

Ottelu näkyy suorana lähetyksenä Ruutu+ -palvelussa.

Ottelun tärkeimpiä tapahtumia voit seurata myös hetki hetkeltä -seurannasta HPS:n Instagramissa.

Search